چهارمین همایش ملی جرثقیل و لیفتینگ و صنایع وابسته 3 و 4 شهریور ماه برگزار می گردد.

استنانداردهای بین المللی استفاده از جرثقیل ها در کشور بومی سازی شوند

رئیس گروه نمایشگاه و اطلاع رسانی مرکز تحقیقات و تعلیمات فنی وزارت کار با بیان اینکه چهارمین همایش و نمایشگاه ملی جرثقیل ، لیفتینگ ، لیفتراک و صنایع وابسته 4و3 شهریورماه امسال برگزار می شود ، اظهار کرد: متاسفانه بحث علمی همایشها کمتر مورد توجه قرار می گیرد و جنبه علمی آن پررنگ تر دیده می شود در حالیکه حاصل برگزاری این همایش ها باید بتواند مسیر روشن تری را برای فعالیت دست اندرکاران صنایع فراهم کند.

به گزارش ابرار اقتصادی
غلام حسین حسینی بر ضرورت آموزش خاطرنشان کرد: در حوزه آموزش با همکاری انجمن صنفی ، جهاددانشگاهی و بسیاری از موسسات آموزشی تلاش شده تا بتوان بحث آموزش را در خدمات جرثقیل ، لیفتینگ و لیفتراک به خوبی مورد توجه قرار داد.
حسینی خاطرنشان کرد: مجموعه بدنی دولتی نمی تواند به دلایلی در این حوزه وارد شود و باید کمک شود تا با استفاده از ظرفیت های بخش خصوصی آموزش را در دستور کار قرار داد.
رئیس گروه نمایشگاه و اطلاع رسانی مرکز تحقیقات و تعلیمات فنی وزارت کار اظهار کرد: کارگروه بررسی همایش ها با همکاری سازمان مدیریت مجوزهای لازم را در این زمینه اخذ می کند و دست بخش خصوصی برای حمایت های مادی و معنوی از این همایش ها باید باز باشد .

وی ادامه داد: یکی دیگر از سیاست ها اعطای مجوز صلاحیت است که به 11 گرایش افزایش یافته که ایمنی بالابرها و جرثقیل ها از جمله آنها است و علاقمندان می توانند با تغییر آئین نامه از این گرایش جدید استفاده کنند.
حسینی عنوان کرد: امسال پنجمین دوره آزمون ملی برگزار می شود و شرکت های حقوقی ذیصلاح می توانند در این حوزه وارد شوند و مرکز تحقیقات آمادگی دارد تا مجوزهای لازم را در بحث حقوقی ارائه دهد.
رئیس گروه نمایشگاه و اطلاع رسانی مرکز تحقیقات و تعلیمات فنی وزارت کار با بیان اینکه همایش ها و نمایشگاه های زیادی در حوزه ایمنی برگزار می شود اظهار کرد: از وزارت کار نیز برای شرکت در این همایش ها دعوت می شود تا حمایت لازم را در این زمینه داشته باشد اما موضوعی که باید مورد توجه باشد نگاه علمی و برونداد مناسب از این همایش ها است تا بتواند نقشه راه مناسب تری را در اختیار فعالان قرار دهد.


ضرورت بومی سازی استانداردهای بین امللی جرثقیل ها :


قدیری در پاسخ به این پرسش که با توجه به پایین بودن ضریب ایمنی دستگاه‌های مستعمل چه دستگاهی باید بر واردات آن نظارت کرده یا استانداردهای لازم را در این زمینه تدوین کند، خاطرنشان‌ کرد: متولی تعیین کیفیت استاندارد سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی است اما این استاندارد‌ها الزامی نیست به این دلیل که با توجه به بالابودن حجم کار و فعالیت سازمان استاندارد عملاً این امکان که این سازمان بتواند در همه عرصه‌ها نقش فعالی داشته باشد از دست رفته است


وی ادامه داد : نظارت بر عملکرد جرثقیل های ایستاده در کشور بسیار پایین است.در شهر تهران 950 جرثقیل ایستاده وجود دارد که 670دستگاه آن فعال است، خاطرنشان کرد:90 درصد افرادی که با این دستگاه ها کار می کنند فاقد صلاحیت لازم برای استفاده از این ابزارها هستند و نظارت درستی نیز بر عملکرد آنها صورت نمی گیرد.