خبرگزاری آریا- معاون پیشگیری و ایمنی آتش نشانی شهرداری تهران اظهار کرد: استانداردهای بین المللی در زمینه استفاده از جرثقیل ها در کشور بومی سازی شوند .
به گزارش خبرگزاری آریا،محمود قدیری در آستانه برگزاری چهارمین همایش جرثقیل و لیفتینگ با بیان اینکه مدیریت واحد و یکپارچه ای برای استاندارد جرثقیل و صنایع وابسته در کشور وجود ندارد، اظهار کرد: سازمان های بسیاری در بحث تدوین استاندارد برای این صنعت دخیل هستند و اگرچه استاندارد بین المللی در زمینه ایمنی این دستگاه ها وجود دارد اما هنوز بومی سازی نشده اند و ضروری است با تغییراتی اندک به منظور استفاده در کشور بومی سازی شوند.
وی ادامه داد: نظارت بر عملکرد جرثقیل های ایستاده در کشور بسیار پایین است و نهادی مانند وزارت کار که قانونا نهاد ناظر است فاقد نیروی انسانی لازم به منظور نظارت بر عملکرد این دستگاه ها است.
قدیری با بیان اینکه در شهر تهران 950 جرثقیل ایستاده وجود دارد که 670دستگاه آن فعال است، خاطرنشان کرد:90 درصد افرادی که با این دستگاه ها کار می کنند فاقد صلاحیت لازم برای استفاده از این ابزارها هستند و نظارت درستی نیز بر عملکرد آنها صورت نمی گیرد.
وی تصریح کرد: وقتی سیستم ساماندهی شده برای نظارت بر عملکرد برخی از خدمات وجود ندارد کارفرمایان و مالکین که به دنبال کاهش هزینه های خود هستند گرایش به سمت شرکت هایی پیدا می کنند که این خدمات را با هزینه کمتری ارائه می دهد.
قدیری با بیان اینکه بسیاری از این دستگاه ها قدیمی و مستعمل بوده و حتی به صورت دست دوم از کشورهای دیگر وارد شده اند، عنوان کرد: استانداردهای بین المللی که برای استفاده از این دستگاه ها وجود دارد سخت و دشوار نیست مهمترین بخش آن که روشهای بهره برداری است اگر مطابق با استاندارد باشد نقش بسیاری در کاهش خسارات مالی و جانی چه برای بهره بردار و چه برای کسانیکه در مجاورت آن قرار دارند خواهد داشت.
معاون پیشگیری و ایمنی آتش نشانی شهرداری تهران تصریح کرد: نصب و محل قرارگیری جرثقیل باید به گونه ای باشد که کمترین ریسک و خطر را برای عابران و کسانی به همراه داشته باشد که در مجاورت یا در محدوده عبور قرار دارند اما متاسفانه در برخی موارد به دلیل عدم رعایت این استانداردها حوادثی رخ می دهد که یکی از آنها حادثه سال گذشته خیابان خیام بود.
وی ادامه داد: اگرچه از نظر آماری و ارقامی ممکن است آمار بالایی وجود نداشته باشد اما این بالانبودن آمار به دلیل ایمن بودن فعالیت ها نبوده و بیشتر به دلیل آن است که حجم فعالیتهای عمرانی که با استفاده از جرثقیل صورت می گیرد چندان بالا نیست.
قدیری در پاسخ به این پرسش که با توجه به پایین بودن ضریب ایمنی دستگاه های مستعمل چه دستگاهی باید بر واردات آن نظارت کرده یا استانداردهای لازم را در این زمینه تدوین کند، خاطرنشان کرد: متولی تعیین کیفیت استاندارد سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی است اما این استانداردها الزامی نیست به این دلیل که با توجه به بالابودن حجم کار و فعالیت سازمان استاندارد عملا این امکان که این سازمان بتواند در همه عرصه ها نقش فعالی داشته باشد از دست رفته است.
وی اظهار کرد: دامنه شمول فعالیتهای سازمان استاندارد هم مربوط به کالاهای تولیدی و هم وارداتی است اما فعالیتهای این سازمان تا کنون برون سپاری نشده و تعداد آزمایشگاه های همکار با سازمان استاندارد بسیار اندک است در حالیکه در کشورهای توسعه یافته این میزان بسیار بالاست.
معاون پیشگیری و ایمنی آتش نشانی شهرداری تهران با بیان اینکه مدیریت سازمان استاندارد در نظر دارد که برخی از فعالیتهای این سازمان را برون سپاری کند، گفت: ازمایشگاه های بخش خصوصی با بالاترین تخصص برای ارزیابی کالاهای وارداتی یا تولیدی باید به سازمان استاندارد کشور در بحث کارشناسی و فنی کمک کنند و یکی از این زمینه ها نیز ارزیابی فعالیت و کیفیت جرثقیل ، لیفتینگ و صنایع وابسته به آن است.
قدیری اظهار کرد: در جرثقیلهای ثابت اگر استانداردهای فنی رعایت نشود هیچ سازمانی قادر به متوقف کردن فعالیت آنها نیست و از سال گذشته در حادثه خیابان خیام شهرداری تهران و سازما آتش نشانی موظف شدند تا پیگیری های لازم را در این زمینه انجام دهند اما پیگیریها مشخص کرد که استاندارد فنی و ارائه خدمات لازم در این زمینه وجود ندارد .
جنبه علمی همایش ها مورد توجه واقع شود .
در ادامه غلام حسین حسینی رئیس گروه نمایشگاه و اطلاع رسانی مرکز تحقیقات و تعلیمات فنی وزارت کار با بیان اینکه چهارمین همایش و نمایشگاه ملی جرثقیل ، لیفتینگ ، لیفتراک و صنایع وابسته 4و3 شهریورماه امسال برگزار می شود ، اظهار کرد: متاسفانه بحث علمی همایشها کمتر مورد توجه قرار می گیرد و جنبه علمی آن پررنگ تر دیده می شود در حالیکه حاصل برگزاری این همایش ها باید بتواند مسیر روشن تری را برای فعالیت دست اندرکاران صنایع فراهم کند.
وی با تاکید بر ضرورت آموزش خاطرنشان کرد: در حوزه آموزش با همکاری انجمن صنفی ، جهاددانشگاهی و بسیاری از موسسات آموزشی تلاش شده تا بتوان بحث آموزش را در خدمات جرثقیل ، لیفتینگ و لیفتراک به خوبی مورد توجه قرار داد.
حسینی خاطرنشان کرد: مجموعه بدنی دولتی نمی تواند به دلایلی در این حوزه وارد شود و باید کمک شود تا با استفاده از ظرفیت های بخش خصوصی آموزش را در دستور کار قرار داد.
رئیس گروه نمایشگاه و اطلاع رسانی مرکز تحقیقات و تعلیمات فنی وزارت کار اظهار کرد: کارگروه بررسی همایش ها با همکاری سازمان مدیریت مجوزهای لازم را در این زمینه اخذ می کند و دست بخش خصوصی برای حمایت های مادی و معنوی از این همایش ها باید باز باشد .
وی ادامه داد: یکی دیگر از سیاست ها اعطای مجوز صلاحیت است که به 11 گرایش افزایش یافته که ایمنی بالابرها و جرثقیل ها از جمله آنها است و علاقمندان می توانند با تغییر آئین نامه از این گرایش جدید استفاده کنند.
حسینی عنوان کرد: امسال پنجمین دوره آزمون ملی برگزار می شود و شرکت های حقوقی ذیصلاح می توانند در این حوزه وارد شوند و مرکز تحقیقات آمادگی دارد تا مجوزهای لازم را در بحث حقوقی ارائه دهد.
رئیس گروه نمایشگاه و اطلاع رسانی مرکز تحقیقات و تعلیمات فنی وزارت کار با بیان اینکه همایش ها و نمایشگاه های زیادی در حوزه ایمنی برگزار می شود اظهار کرد: از وزارت کار نیز برای شرکت در این همایش ها دعوت می شود تا حمایت لازم را در این زمینه داشته باشد اما موضوعی که باید مورد توجه باشد نگاه علمی و برونداد مناسب از این همایش ها است تا بتواند نقشه راه مناسب تری را در اختیار فعالان قرار دهد.
علاقمندان جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانند با شماره تلفن +982188930943 و یا به سایت WWW.PHQEVENTS.COM مراجعه نمایند .