اصول ایمنی در جرثقیل‌های کشور رعایت نمی‌شود

مهندس محمد قدیری معاون پیشگیری و حفاظت از حریق در آستانه برگزاری چهارمین همایش و نمایشگاه ملی جرثقیل، لیفتینگ، لیفتراک و صنایع وابسته گفت: در حال حاضر با وجود آمادگی و تلاش سازمان آتش نشانی متاسفانه با حوادث بزرگی روبرو هستیم و توقع مردم این است که این حوادث به سرعت رسیدگی و برطرف شود.

به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی سروش آنلاین؛ وی در خصوص اوضاع جرثقیل ها در تهران افزود : در حال حاضر جرثقیل های مورد استفاده در تهران دست دوم و فرسوده هستند که از سایر کشورها به ایران وارد شده اند و در بازرسی از حدود 200 جرثقثل در سطح شهر تهران متوجه شدیم که اصول ایمنی در آن ها رعایت نمی شود و شاهدیم افرادی که در این حوزه تجارت می کنند مسائل و الزامات ایمنی را زیر پا می گذارند و شرکت های بیمه هم به عاملی برای ضد ایمنی تبدیل شده اند.

وی در خصوص وضعیت آموزش در کشور عنوان کرد : در زمینه آموزش های بالابر ها و جرثقیل ها متاسفانه اموزش های کافی وجود ندارد و به دنبال کاهش هزینه ها هستیم و این در صورتی است که اپراتورهای تاور کرین‌ها باید آموزش‌های کافی انجام کار ایمن وبرخورد با حوادث را داشته باشند و گواهی های مربوطه را اخذ کنند که در حال حاضر اکثر کار کنان تاور کرین ها کارگرانی هستند که آموزش‌های لازم را ندیده اند.

سازمان ملی استاندارد باید نقش موثرتری در تهیه استانداردهای جرثقیل‌ها ایفا کند

در ادامه عدل محمدی از وزارت کار گفت : استاندارد های لازم و اجباری در بسیاری از بخش ها از جمله جرثقیل ها وجود ندارد که در این زمینه سازمان ملی استاندارد باید در جهت تهیه و تدوین استاندارد های جرثقیل ها نقش موثرتری را ایفا کند.

وی افزود : در بازرسی های صورت گرفته توسط کارشناسان وزارت کار ثابت شده که اپراتورهای جرثقیل ها به ندرت دارای صلاحیت و گواهی لازم هستند که در این راستا این افراد بایستی دوره‌های تعمیر و بازرسی و آموزش‌های لازم را طی کنند.

وی با بیان اینکه بیشتر حوادث در کارگاههای کوچک رخ می دهد تصریح کرد : نقص های عملکردی و عدم توان محاسباتی اپراتورها ی جرثقیل ها در حوادث خیلی پررنگ است که این امر سطح ایمنی این تجهیزات را به شدت کاهش می دهد.

در ادامه ،مهندس امیر رضا ریاحی کارشناسHSE گفت : حوادث اخیر در حوزه جرقیل ها در داخل و خارج کشور نشان داده که با عدم رعایت اصول ایمنی جرثقیل ها و ورود مکررو غیر مجاز آن ها به فضاهای عمومی خطراتی را متوجه شهروندان می کند.

وی افزود : در کشور جرثقیل نداریم بلکه هیولاهای فرسوده ای داریم که سرهم شده اند و تنها 20 درصد این جرثقیل ها استاندارد هستند و در این راستا نیز در حوزه ساخت و ساز شهری برنامه ریزی صحیح نداریم. مرور اخبار حوادثی که در سال گذشته رخ داد به خوبی نشان می‌دهد حوزه ایمنی در کشور در مرز بحران است و کشور ما به شدت دچار بیماری ایمنی است.

مهندس ابراهیم دادسرشت مدیر کل تدوین ضوابط شهرداری استان تهران هم با تاکید بر رعایت ایمنی جرثقیل ها در این نشست گفت: شهرداری تهران توجه به رعایت ایمنی و استاندارد های جرثقیل ها را در دستور کار خود قرار داده است و در سال گذشته تیم های بازرسی طی 27 هفته بازدید از جرثقیل هاصورت پذیرفته است.

وی با بیان این که 90 درصد جرثقیل های تهران گواهینامه بازرسی ندارند افزود : پروژه های شهری باید در طی دوره های مشخصی بازرسی شوند.

مهندس رضا عبدی دبیر چهارمین همایش و نمایشگاه استاندارد و ایمنی گفت : در حال حاضر سازمان ملی استاندارد با تجربه بسیار موفق در حوزه اسانسورها ، دارای شرکت های تایید صلاحیت شده از مرکز ملی تایید صلاحیت ایران وابسته به سازمان استاندارد naci است که به صورت حقوقی اقدام بِه بازرسی فنی از جرثقیل ها می نمایند و همچنین کارشناسان و مشاوران مورد تایید مراکز دولتی رو در استخدام خود دارند.

مهندس رضا عبدی مدیر بازرسی فنی هیرسا PHQ و دبیر علمی همایش هدف از برگزاری نمایشگاه سالانه و همایش علمی آن را همگرایی هر چه بیشتر نهادهای قانون گذار، متخصصین و مصرف کنندگان اعلام نموده است.

گفتنی است؛ چهارمین همایش ملی و نمایشگاه تاورکرین ها-جرثقیل های برجی جرثقیل های سقفی و دروازه ای و جرثقیل‌های ماشینی-متحرک، لیفتراک‌ها ، تجهیزات باربرداری، بالابرهاو صنایع وابسته همچون فروشندگان و واردکنندگان سیم بکسل، تابلوهای برق جرثقیل ، فروشندگان و وارد کنندگان شگل، تسمه ، زنجیر کمک بالابری و …در تاریخ 3 الی 4 شهریورماه 1395 در پژوهشگاه صنعت نفت تهران برگزار می‌گردد


جهت ثبت نام در این نمایشگاه و همایش ملی می توانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.


021moshaver

02166742837

یا

شماره موبایل

09128898594

متصل بِه تمام شبکه های موبایل

یا

وبسایت

Www.PHQevents.com

مراجعه و

ثبت نام کنید